Blazer Ceket ve Blazer Ceket Düğmesi Hakkında Her Şey

Uzun zamandır şıklığın  sembolü olan ceketler günümüzde farklı çeşitleriyle moda sektöründe sağlam bir yere sahiptir. İlk olarak 16. yüzyılda İspanya’da görülen takım elbiselerin ardından 19. yüzyılda yine İspanya’da ortaya çıkan blazer ceket, kısa sürede hem ülke içinde hem de dünyaya hızla yayıldı. Blazer ceketler daha gündelik bir tarza sahip olmaları nedeniyle resmi takım elbiselere göre düğme kullanımı olarak da daha geniş alternatifler sunuyor. Blazer düğme modelleri de bu nedenle en az blazer ceketler kadar ilgileri üzerine çekmeyi başarıyor. 

Blazer ceket, spor cekete oldukça benzemesine rağmen birkaç farklı özelliğe sahiptir. Genellikle iş dünyasının tercih ettiği bu ceketin temel özelliği takım ceketlerine kıyasla daha gündelik bir kesime sahip olmasıdır. Bir blazer ceket spor ceketten daha şık ancak takım elbise ceketinden daha az ciddidir. Blazer ceket ayrımını yapmak için genellikle düğmelere bakılır, çünkü blazer ceketler farklı ve metal düğmeleriyle kendini belli eder. Bu ceketlerde kullanılan blazer düğme modellerinin farklı olmasının nedeninin ceketin gemi kaptanları arasında yaygınlaşması olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde başlıca bir moda alt sektörü olmuş bu ceketlerin kalitesi kadar üzerine dikili özel blazer ceket düğmesi seti de oldukça önemlidir.

 

Blazer Ceket Düğmesi Neden Önemlidir?

Blazer Ceket Düğmesi Neden Önemlidir?

Bir blazer ceketin klasik kesim ceketlerden en önemli farkı şüphesiz düğmeleridir. Tasarlandığı ilk zamanlar erkekler için tasarlanan bu ceketler günümüzde farklı kadın ve erkek ceket düğmesi modelleri ile moda dünyasında yoğun ilgi görmektedir. 

Blazer düğmelerinin önemi ise başlıca şu şekilde sıralanabilir: 

  • Bu düğmeler genellikle bir armaya sahiptir. Çoğunlukla bu armalar belli bir kurum veya kuruluşu temsil etmektedir. Örneğin bir üniversitenin arması blazer ceket düğmelerinin üzerine bastırılabilir. Blazer düğme modelleri çoğunlukla ceketi giyen kişinin kurumsal kimliğini göstermektedir.

  • Blazer ceket düğmesi seti tıpkı kol düğmeleri gibi statü göstergesi haline gelmiştir. Bu nedenle özellikle pahalı davetlere katılacak kişiler için giyilen ceket kadar o ceketin düğmeleri de göründüğünden daha fazla anlama sahiptir.

 

Blazer Ceket Düğmesi Fiyatları neye göre belirlenir?

Blazer Ceket Düğmesi Fiyatları neye göre belirlenir?

Blazer ceketler için özel olarak tasarlanan düğmelerin fiyatları düğmenin yapıldığı hammaddeye, düğmenin baskısına ve düğme markasına göre değişiklik göstermektedir.

Blazer ceket düğmeleri pek çok farklı maddeden üretilebilmektedir. Elbette ki en kaliteli blazer ceket düğmeleri altından yapılan düğmelerdir. Altının ayarına göre de düğme kalitelerinde farklılık görülmektedir. Altın blazer ceket düğmeleri, çoğunlukla altın baskılı ceketler ile tercih edilmektedir. En kaliteli blazer ceket düğmesi nerden alınır öğrenmek isteyenlerin tercih etmesi gereken ürünler şüphesiz altın ceket düğmeleridir.

Blazer ceket düğmeleri için tercih edilen bir diğer hammadde ise gümüştür. Altından sonraki en kaliteli blazer ceket düğmesi gümüşten yapılmaktadır. 

Piyasada en çok bulunan ve hammaddesi itibarıyla en ucuz olan blazer ceket düğmeleri ise metal düğmelerdir. Metal blazer ceket düğmeleri, üstüne yapılan baskıların daha kolay yapılabilmesi ve daha ucuz olmaları gibi sebeplerle giyimciler tarafından daha sık tercih edilmektedir.

 

Blazer Ceket Düğmesi dikilirken nelere dikkat edilmelidir?

Blazer Ceket Düğmesi dikilirken nelere dikkat edilmelidir?

Blazer ceket düğmeleriyle ilgili sık sık karşılaşılan sorulardan bir diğeri ise “Blazer ceket düğmesi nasıl dikilir?” sorusudur. Blazer ceket düğmesi dikilirken dikkat edilmesi gereken hususlar genel olarak şu şekilde belirtilebilir. 

  • Düğmelerin üstündeki sembollerin doğru yöne baktığından emin olunmalıdır.
  • Düğmeler eşit aralıklarla ve aynı sıkılık seviyeleriyle dikilmelidir.
  • Dışarıdan bakıldığında düğmenin ipi gözükmemelidir.
  • Blazer ceket düğmeleri genellikle klasik ceket düğmelerinden farklı olarak metal içerdiğinden dolayı dikiş sayısının klasik ceketlere göre daha fazla olması gerekmektedir.
  • Blazer ceket düğmesi dikerken kullanılacak ip ince bir ip olmamalıdır.

Blazer ceket düğmesinin genel olarak normal ceket düğmelerinden daha farklı olduğu ve bu nedenle dikim tekniklerinin de özel olduğu bilinmelidir. Blazer ceket düğmesi siparişi verdiyseniz ve düğmeyi kendiniz dikmek istiyorsanız yukarıda belirtilen noktaları düğmenin sağlıklı kullanımı için mutlaka dikkate almanız gerekmektedir.