Bu gün ve her yaşta, herkesin kotu sevdiğini söylemek oldukça normaldir. Güzel bir form uygun bir çift ya da daha retro ve bol bir kesim olsun, herkesin ihtiyacı olan bir şey.

Bir çift kot seçerken, dikkat ettiğiniz bazı belirgin şeyler var; renk, kesim, uyum vb. Bununla birlikte, çoğu insan en önemli ayrıntılardan birini unutur ve bu da kotlarda kullanılan bağlama ve ilikleme mekanizmasıdır. Hem şık, hem de estetik işlevsellik sunduğu için çok önemli bir parça.

Düğmeler ve fermuarlar en yaygın kullanılan iki uç tasarımdır. Ama bu ikisinin daha iyi seçeneği hangisi?

 

Çakma Düğme - Şık Tasarım
Düğmeleri, şimdiye kadarki en eski sabitleme biçimleri arasındadır. Bununla birlikte, onların kot üzerinde kullanımı hala bir eğilimdir. Bu durumda, çakma düğme, kullanıcının giysiyi bel çevresine sabitlemek için kullandığı dikey bir düğme dizisinden oluşur.

Çakma Düğme - Şık Tasarım

 

Bazı artılarını ve eksilerini bir göz atalım.

Artıları 

 • Bir moda deyimi yapmak için harika bir yol

Düğmeler çalışmak için en kolay yol değil, ancak şaşırtıcı estetik değer sunuyorlar. Bu, özellikle yüksek bel kotunda kullanıldığında görülür. Bir moda ifadesini ince ayrıntılarla anlatmanın harika bir yoludur.

 • Çözülmeleri daha az muhtemeldir

Sabitleme uygun şekilde yapıldığında çakma düğmede de açılma olasılığı daha düşüktür. Bu, işinize devam ederken düğmeler için endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Eksileri

 • Bel şişirildiğinde çirkin boşluklar bırakırlar

Arada bir, mükemmel bir şekilde oturan ama artık uymayan bir çift kotu giyimeyi seviyoruz. Düğme çakarken kotlarda bel çevresinde biraz sıkı ise, düğmeler arasındaki boşluklardan daha az koymak zorunda kalacaksınız.

 • Düğmeler kolayca sıradan düşerler

Fermuarlardan farklı olarak, düğme uçları kotun üzerine sıkıca bağlanmamıştır. Bu nedenle, sizi utandıracak şekilde sıralardan düşebilirler.

 • Bağlamaları ve çözmeleri daha zordur

Kot üzerine metal çakma düğme tuturulması çok zaman alır. Düğmeleri tek tek tutturmanız gerekir; bu acil durumlarda çok can sıkıcıdır.

Fermuar Elciği Tasarımı
Fermuar elciği tasarımları, günümüzde en çok kot pantolonlarda kullanılanlardır. Ve kullanıcıya sunacak çok şeyle birlikte, insanların neden yeterli olamadıklarını görmek çok zor değil.

 

 

Tasarımın bazı avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Artıları

 • Çok yönlü tasarım

Kot fermuarı ile ilgili harika bir şey , her çeşit şekil, boyut ve tasarımda mevcut olmasıdır. Yekpare olup olmadığı fermuar okadar önemli değil, elcik, genellikle fonksiyonel parça ve daha çok aksesuar amaçlıdır

 • Fermuarlar gizlenebilir

Parlak veya açıkta olmayan, düz bir kot pantolon istiyorsanız, “gizli fermuarlara” yatırım yapabilirsiniz. Şimdi heyecanlanmadan önce, fermuarlar aslında görünmez değil, sadece gizli. Bu eşsiz yetenek, iyi bir tutuştan ödün vermek zorunda kalmadan kotunuzun keyfini çıkarmanıza olanak sağlar.

 • Kullanımı kolaydır

Yapmanız gereken tek şey, açmak için fermuarını çekerek açmak ve kapatmak için yukarı çekmektir. Kelimenin tam anlamıyla, bukadar kolay.

 • Onlar daha güçlü

Çakma düğme tasarımlarına kıyasla fermuarlar kesinlikle daha güçlü ve kottan ayrılma olasılığı daha düşük. Ayrıca bel seviyesinde daha iyi destek sunarlar.

Eksileri

 • Fermuar çözülmüş olabilir

Bu, yalnızca düşük kaliteli fermuarlı bir giyisiye yatırım yaptığınızda olur. Bu durumda, en iyi seçeneğiniz, yüksek kaliteli ve daha güvenilir bir şeyle değiştirmektir.

 • Fermuarlar kıyafetlere takılırlar

Yine, bu her zaman olmaz ve basit bir kazadan daha sık görülür. Tek yapmanız gereken fermuar hattının yukarı veya aşağı doğru çekerken net olduğundan emin olmak. 

Alt çizgi
Hem düğmeli hem de fermuarlı, kot pantolonda kullanım avantajlarından yararlanma oranına sahiptir, ancak birincisii, kullanıcıya estetik ve rahatlık açısından daha fazlasını sunmak için çok daha iyi bir seçenek. 

Moda ile ilgili en iyi şeylerden biri, her zaman seçim yapmak zorunda olmamanızdır. İkisine de sahip olabilirsin.

Aşağıdaki yorumlarda hangisini tercih ettiğinizi bizimle paylaşın!